Att sångerskan Siw Malmkvist kommer från Landskrona vet de flesta. Då är det mer okänt att hon även har släktrötter i Borrby. Nu har hon för första gången i sitt liv besökt byn där hennes farmor föddes och hennes farfar var byggare.
Söndagen den 9 augusti var det nämligen dags för Siw Malmkvist att göra sin egen resa “hem till byn”. En lång och välplanerad dag avslutades med ett oerhört uppskattat besök på Borrby bio, där först dokumentärfilmen om henne visades och Siw själv sedan tog över scenen inför en begeistrad publik.

Samtalet med Siw knöt både an till filmen och till hennes guidning i Borrby. Till hennes besvikelse finns inte huset där hennes farmor växte upp längre kvar, men det gör däremot Järnvägshotellet från 1894. Där var hennes farfar med och murade upp byggnadens ursprungliga första våning.

Under den välplanerade turen på Österlen gjordes paus för lunch på Hotell Borrby alldeles utanför byn. De höll öppet enbart för Siw Malmkvists besök. Det gjorde även Sandbacka B&B, där eftermiddagskaffet serverades. Dessförinnan hann sällskapet också med ett besök i S:ta Maria kyrka, även den öppnad särskilt för Siws besök i byn.

Dagen avslutades med ett timslångt besök på Borrby bio, där Siw i allra högsta grad var huvudperson. Efter visningen av dokumentärfilmen togs hon emot av stående ovationer och långa applåder när hon tog scenen i besittning.
Ännu fler applåder blev det när hon kryddade intervjusvaren med kända låtar ur sin repertoar. Där dök både “Mamma är lik sin mamma” (både på svenska och tyska) och “Augustin” förstås upp – med allsångsstöd från salongen. Publiken fick också höra hennes egen Pippi Långstrump-visa som hon skrev på egen hand som liten och bara sällan sjungits utanför barnkammaren i hemmet i Landskrona.



Publicerat 2026-08-10




